Site Loader

Krzesła biurowe – jak je wybrać?

Choć przed pracodawcą nie stoją jasno określone wymogi, dotyczące wyposażenia stanowisk pracowników w firmie, krzesła obrotowe wpisały się w kanon mebli obecnych w biurze. Stało się tak nie tylko ze względu na poprawę komfortu zatrudnionych w czasie pracy, lecz przede wszystkim ze względu na dbanie o zdrowie osób pracujących. Dlaczego krzesła biurowe są niemal nieodłącznym elementem biur w Polsce i na świecie i czy wybór odpowiedniego modelu przed zakupem ma znaczenie?

Przyjęty zwyczaj, czy wygoda dla pracownika? 

W większości biur w kraju wyposażenie stanowiska pracy stanowi biurko oraz obrotowe krzesło. Przewaga modeli obrotowych nad tradycyjnymi, stabilnymi krzesłami wynika przede wszystkim z dużej wygody w czasie pracy. Na biurowym krześle obrotowym bardzo łatwo jest się przemieścić po potrzebne dokumenty – nie tylko ze względu na ruchome siedzisko, lecz także dzięki kółkom dołączonym do podstawy mebla. Dodatkowo krzesła obrotowe podlegają regulacji na wielu płaszczyznach. Pracownik ma możliwość dostosowania do swoich potrzeb wysokości siedziska, nachylenia oparcia, a niekiedy nawet wysokości podłokietników. Modele krzeseł obrotowych pozwalają na komfortową pracę przed komputerem nawet przy wielogodzinnej zmianie – również dzięki profilowanym oparciom pod plecy, które dostosowane są do układu kręgosłupa. 

Wybór krzesła biurowego ma znaczenie

Zapewnienie pracownikom komfortowych krzeseł obrotowych wiąże się z dokonaniem starannej selekcji przed zakupem. Na co zwracać uwagę, wybierając krzesła biurowe do swojej firmy? Przede wszystkim istotna jest długość oparcia. Najwygodniejsze krzesła to te, na których plecy mogą swobodnie spocząć całą swoją powierzchnią. Nie warto więc inwestować w modele z niewielkim podparciem, ponieważ nie będą one dawały większej wygody, niż standardowe krzesła. Co więcej krzesła obrotowe powinny mieć regulację siedziska, by dopasować jego wysokość do biurka pracownika. Warto także zwrócić uwagę na sam materiał, który pokrywa wybrane modele – oszczędne wersje krzeseł mogą być tapicerowane nietrwałymi materiałami, które szybko się rozprują pod wpływem codziennego używania. Dla osób, które nie zdają sobie sprawy z różnorodności modeli krzeseł obrotowych, znajdujących się w sprzedaży polecamy sprawdzić stronę  https://kamilameble.pl/14-obrotowe-krzesla-biurowe, gdzie widać jak zróżnicowane są meble dedykowane osobom pracującym przy biurku.

Krzesła biurowe, a zdrowie pracownika

Wybór odpowiedniego krzesła obrotowego ma istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia komfortu pracy, lecz także zdrowia pracownika. Ten codziennie spędza nawet kilka godzin w pozycji siedzącej i wbrew pozorom obciąża swój kręgosłup – zwłaszcza, gdy nie ma odpowiedniego podparcia na plecach lub nie ma możliwości dopasowania położenia krzesła do swoich potrzeb. Obok kręgosłupa dobór krzesła wpływa także na kondycję… oczu. W przypadku pracy przed komputerem powinny one znajdować się pod odpowiednim kątem do monitora, by ulec jak najmniejszemu zmęczeniu. Dzięki regulacji wysokości siedziska krzesła biurowe pomagają zniwelować ten problem. Aby nie doszło do poważnych problemów ze zdrowiem pracownika powinien on wspierać się odpowiednim wyposażeniem stanowiska pracy. Fotel obrotowy z regulacją pozwoli na swobodne ustalenie pozycji przy biurku, zapewniając wygodną pracę. Kupno wyposażenia do biura leży po stronie pracodawcy i to on powinien zadbać, by sprzęt dbał przede wszystkim o komfortowe wykonywanie poleceń zawodowych – to ma bowiem istotne przełożenie na efektywność pracy zatrudnionej osoby.

admin